Najpopularniejsze horrory
Strach nie jest uczuciem przyjemnym. Tym bardziej dziwne jest, że tak uwielbiamy horrory. Choć w programach TV nie znajdziemy ich za wiele, to i tak chętnie po nie sięgamy np. poprzez serwisy VOD. Które horrory szczególnie mocno zapisały się w świadomości widzów? Oto najsłynniejsze straszne filmy w historii kina.

Ptaki
Amerykański dreszczowiec w reżyserii Alfreda Hitchcocka jest prawdziwą legendą w historii kinematografii. Mimo że swoją premierę miał w roku 1963, to nadal potrafi przestraszyć niejednego widza. Ptaki należą do filmów, które zrewolucjonizowały gatunek horroru. Zgodnie z dewizą Hitchcocka: „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”, Ptaki potrafią wstrząsnąć widzem już na samym początku i utrzymują tę tendencję przez cały seans. Zresztą nie tylko ten film autorstwa Hitchcocka należy do pierwszej ligi horrorów wszechczasów. Nie można przecież zapomnieć o innym, mrożącym krew w żyłach dziele –Psychozie.

Lśnienie
Horror Stanleya Kubricka to genialne dzieło, które sprytnie łączy ze sobą elementy klasycznego dreszczowca z nowatorskim podejściem do gatunku horroru. Film z roku 1980 początkowo nie zyskał wielu sympatyków. Szczególnie krytykowali go fani powieści Stephena Kinga, na podstawie której powstał scenariusz. Z czasem jednak siła Lśnienia wzrastała. Przerażająca historia rodziny mieszkającej w osamotnionym górskim hotelu skutecznie przyspieszyła puls u niejednego widza. Lśnienie to również popis aktorski Jacka Nicholsona, który w tej produkcji wspiął się na artystyczne szczyty.

Piła
Ten tytuł w programie tv pojawia się rzadko i trudno się zresztą dziwić. Pierwsza część słynnej serii horrorów nie każdemu przypadnie do gustu. Wszystko przez epatującą z każdej strony krwawą przemoc. Film Jamesa Wana z roku 2004 nawiązuje do tradycji produkcji typu gore. Ilość krwi pojawiającej się na ekranie nie powinna zatem dziwić. Piła okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym (prawdopodobnie przez swój całkiem niezły scenariusz). Dziś zgodnie uznaje się ją za najlepszą część serii.

Paranormal Activity
Prawdziwym hitem kinowym w 2008 roku okazał się być horror nazwany Paranormal Activity. Ukazujący paranormalnie zjawiska w zwykłym amerykańskim domu film to nie tylko jeden z najpopularniejszych horrorów, ale także jeden z najsłynniejszych blockbusterów. Ta niezależna produkcja, która kosztowała twórców raptem 15 tysięcy dolarów, zarobiła na siebie blisko sto milionów. To nie jedyny taki przypadek w historii kina. Podobna sytuacja wyglądała z arcyciekawym dreszczowcem Blair Witch Project z 1999 roku.

Teksańska masakra piłą mechaniczną
Trudno nazwać ten film dziełem sztuki. Nie oznacza to jednak, że brak na świecie fanów, którzy zaliczają go do swoich ulubionych produkcji. Pierwsza część serii z roku 1974 autorstwa Tobe’a Hoopera to w zasadzie już film legendarny. Opowiada on o szalonym psychopacie w masce, który morduje mieszkańców swego miasteczka mechaniczną piłą. Jeśli ktoś z was nie widział jeszcze tego filmu, to zdecydowanie warto nadrobić. Już teraz sprawdź, czy program telewizyjny nie przewiduje emisji Teksańskiej masakry… w najbliższym czasie.


Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: program TV - tv.wp.pl

Orcia

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

1 komentarz:

  1. Nie, nie, horrory to jednak nie dla mnie. Chowam głową pod poduszkę i i tak połowy nie widzę ;)
    "Ptaki" oglądałam jako dziecko, i przeraziły mnie niesamowicie. Może dlatego nigdy nie miałam kanarka...? ;)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz ślad po sobie. A jeszcze fajniej jak dodasz do obserwowanych. :)