Trendy w literaturze młodzieżowej na przestrzeni ostatnich 10 lat.


Literatura młodzieżowa to prężnie rozwijający się gatunek literacki, który pomimo skierowania do wąskiej grupy odbiorców, czyli nastolatków sprzedaje się bardzo dobrze. Warto jednak przeanalizować trendy, pojawiające się w takiej literaturze.  
Wbrew pozorom literatura młodzieżowa na przestrzeni 10 lat nie zmieniła się aż tak bardzo. Stała się co prawda brutalniejsza niż wcześniej, ale zadziało się tak z powodu młodzieży, która zaczęła kupować takie książki jak na przykład „”Metro 2033”” Dmitrija Głuchowskiego czy „”Igrzyska Śmierci”” Suzanne Collins. Coraz rzadziej natomiast kupowane są książki bazujące na poczuciu humoru, takie jak „”Przygody Mikołajka”” Rene Goscinnego, czy „”Koszmarny Karolek”” Franceski Simon.
Coraz mniej nastolatków czyta książki starszych autorów, takie jak na przykład „”Czarnoksiężnik z Archipelagu”” Ursuli K. Le Guinn, czy „”Pan Samochodzik””. Popularnością za to nadal cieszą się „”Opowieści z Narni”” Lewisa, czy „
”Hobbit”” Tolkiena. Natomiast książką najpopularniejszą pozostaje „"Harry Potter"”, który czytany był przez największy odsetek nastolatków.Wśród chłopców popularnością cieszą się „”Zwiadowcy”” Johna Flanagana, czy „”Eragon”” Christophera Paoliniego,
natomiast dziewczynki najbardziej interesują powieści o wampirach takie jak „”Zmierzch””, lub mówiące o problemach młodych ludzi, takie jak „”My dzieci z dworca ZOO””, czy „”Pamiętnik narkomanki””. Wielu nastolatków czyta też komiksy, coraz mniej natomiast kryminały. Niepokojącym sygnałem może być zainteresowania nastolatek powieściami erotycznymi, takimi jak „”50 twarzy Greya””, co mówi to dużo o stanie intelektualnym młodzieży, która dojrzewa szybciej i sięga po treści skierowane do starszych odbiorców.  
Najpopularniejszym gatunkiem wśród młodzieży pozostaje fantastyka, ponieważ chłopcy w literaturze szukają wielkiej przygody, natomiast dziewczyny wciąż wybierają książki mówiące o relacjach międzyludzkich, czy zahaczające o psychologię. Podsumowując, trzeba napisać, że trendy nie zmieniły się znacząco na przełomie 10 lat, najpopularniejsze są te same gatunki co wcześniej, w końcu młodzież nie zmieniła się aż tak bardzo.

Orcia

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

2 komentarze:

  1. A ja jako nastolatka zaczytywałam się w książkach Siesickiej :-) A teraz czas idzie do przodu, a ja nie nadążam...

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz ślad po sobie. A jeszcze fajniej jak dodasz do obserwowanych. :)