Young adults - groźna choroba przenoszona drogą czytelniczą

Ostatnio często słyszy się o nowatorskim gatunku książek, jakim jest ‘’Young adults’’. Nazwa wydaje się tajemnicza, lecz wcale taka nie jest, zwłaszcza gdy widzimy tłumy nastolatek przy regałach z literaturą tego typu. Książki z gatunku Young Adults spodobają się właśnie ‘’młodym dorosłym’’, w wieku 16-20 lat. Wydaje się, że głównym celem literatury tego typu jest trafienie do ich serc i emocji. W fabułę wplecione są wątki pierwszej miłości, zdrad, trudnych tematów – tak ważnych dla nastolatków.

Young adults to gatunek pisany zdecydowanie częściej przez kobiety, aczkolwiek ja – tworząc swoiste zestawienie najbardziej poczytnych autorów - na pierwszym miejscu wskażę przekornie mężczyznę. Książka Johna Greena - ‘’Gwiazd naszych wina’’ bije wszelkie rekordy popularności, a na jej podstawie stworzono również film. Myślę, że zdobyła taką popularność dlatego, iż uświadamia czytelnikowi, jak wartościowy jest każdy dzień, o czym ludzie nierzadko zapominają. Autor zdobył przychylność czytelników także przez książki takie jak ‘’Papierowe miasta’’ czy ‘’19 razy Katherine’’.

Równie wzruszająca jak ‘’Gwiazd naszych wina’’ jest książka pt ‘’Zanim umrę’’, która powstała pod piórem Jenny Downham. Tak jak poprzedniczka – opisuje tematykę śmierci, choroby, korzystania z życia w stu procentach. 

Jak można zauważyć, książki z gatunku Young Adults są niezwykle emocjonalne, i kolejna wspominana przeze mnie również taka będzie, ponieważ nie można zapomnieć w owym zestawieniu o książce Rebecci Donovan pt ‘’Powód,by oddychać’’. Opowiada historię nastolatki, która bagażem życiowym mogłaby zwyciężyć niejednego dorosłego. Donovan kontynuowała dzieje Emmy, wspinając się po rankingach najbardziej poczytnych serii gatunku Young Adults.


Nie sposób nie wspomnieć o bardzo cenionej autorce, jak K.A. Tucker. Pisarka zasłynęła z powieści takich jak: ‘’Jedno małe kłamstwo’’, ‘’Kruche szczęście’’, czy ‘’Dziesięć płytkich oddechów’’. Zwłaszcza o tej ostatniej słyszy się najwięcej, a recenzenci prześcigają się w jak najwierniejszym odtworzeniu tej książki w swych pochlebnych opiniach. Podsumowują ją często komentarzami typu: ‘’ Jestem trochę smutna, trochę wesoła, taki tam kalejdoskop uczuć :)’’.

Na koniec pragnę wspomnieć o polskiej autorce, o której nie sposób w tym rankingu zapomnieć. Jest nią Agnieszka Olejnik, która oczarowała środowisko czytelnicze książką pt ‘’Zabłądziłam’’, ale popularne są też jej dzieła takie jak: ‘’Dziewczyna z porcelany’’.

Starałam się stworzyć zestawienie jak najbardziej zróżnicowane, aczkolwiek wiele rzeczy łączy zarówno poszczególnych autorów, jak i książki z gatunku Young Adults. Coraz więcej książek tego gatunku pojawia się w księgarniach, lecz warto zacząć swoją przygodę z tego rodzaju literaturą właśnie od swoistych ‘’klasyków’’ – powieści przedstawionych przeze mnie pisarzy.


Orcia

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

1 komentarz:

  1. "Gwiazd naszych wina" jest po prostu straszne! Głupia gra na emocjach, ot co.
    Tucker uwielbiam, tylko że to zdecydowanie New Adult :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz ślad po sobie. A jeszcze fajniej jak dodasz do obserwowanych. :)