Hanna Bakuła - Jak być ogierem do końca życia

\

Kojarzycie Panią Bakułę? Dla mnie jest to osoba, która nie kojarzy się zbyt pozytywnie ze względu na swoje poglądy i wypowiedzi. Jeśli kojarzycie osobę, to zapewne wiecie co mam na myśli. Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły.

Dziś jednak dostałam informację prasową o jej nowej książce, o jakże uroczym tytule "Jak być ogierem do końca życia". Tego właśnie się spodziewałam po tej autorce. Cóż, prezentuję Wam posłowie od wydawcy.
Doświadczona hodowczyni ogierów, jak siebie nazywa Hanna Bakuła, dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami na temat mężczyzn. Tworzy plastyczną i pełną humoru panoramę przedstawiającą ogiery całego świata, uzupełnioną o poradnik astrologiczny.
Książka Jak być ogierem do końca życia autorstwa Hanny Bakuły ukaże się 21 października nakładem Edipresse Książki.

Ogierem według Hanny Bakuły jest mężczyzna, który postrzega kobiety przede wszystkim jako obiekty seksualne. Choć mówi się, że „wszyscy mężczyźni są tacy sami”, to ogiery różnią się między sobą. Używając słowotwórczego, charakterystycznego dla siebie języka, Hanna Bakuła prezentuje ich swoistą klasyfikację i typologię. Zaprasza czytelników do świata łączącego malarstwa i literaturę. Dzięki książce Jak być ogierem do końca życia można odnieść wrażenie przebywania w galerii z porterami, w której autorka opowiada, jak powstaje ogier, czym się charakteryzuje i w jaki sposób można go ujarzmić.

Naoglądałam się w życiu różnych gatunków koników i ogierów. Te ostatnie zawsze różnią się od swoich kolegów wielkim libido i uporem. Wałach, czyli wykastrowany ogier jest lepszy do jazdy i pracy.

W galerii ogierów można znaleźć ten sam typ mężczyzny na różnych etapach życia: ogier wiosenny, letni, wczesno-jesienny, jesienny, późno-jesienny i zimowy. Książka wyjaśnia, kim jest tytułowy ogier, czym się charakteryzuje i jak można nim być w każdym wieku. Autorka przybliża też geografię erotyczną. Okazuje się, że ogier w zależności od kraju – amerykański, polski, australijski, arabski, francuski – ma swój specyficzny rys wynikający z miejsca pochodzenia, środowiska dorastania czy kultury.

Hanna Bakuła obnaża przywary mężczyzn z całego świata za pomocą licznych anegdot i historii. Wykorzystuje swoje dydaktyczne umiejętności – dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, odkrywa prawdę o ludziach i dowcipnie strofuje:

Ludzi przestał interesować realny świat, który ja ciągle widzę i podziwiam. Większość żyje w chaosie seksualno-estetycznym i wirtualnych emocjach, podpierając się brakiem doświadczenia i wyobraźni. Wszystko się pomieszało i chyba tylko ja nie uważam tego za naturalne, reszta spokojnie gra w bambuko - grę bez zasad (…) Jestem doświadczoną hodowczynią ogierów.
Hanna Aniela Agnieszka
Bakuła Luniak Gontarczyk Lemaitre

W książce czytelnik odnajdzie klasyfikację regionalną ogiera polskiego. Występują ogiery zachodniopomorskie, poznańskie, wrocławskie, krakowskie, śląskie, góralskie i warszawskie.

Ogier góralski
Chyba najbardziej męski w sensie potocznym, bo ma wszystkie cechy samca alfa. Pije, wyje, bije, chodzący kłębek agresji i mizoginizmu. Mały z niego pożytek jako wyrafinowanego kochanka (…), ale może być skarbem dla masochistki (…). Jego oscypkowy romantyzm polega na zamiłowaniu do skakania przez ognisko, grania na skrzypkach w pionie i jodłowania.

Czytelnicy poznają też podział ze względu na urodę np. Wysoki, Błękitnooki blondynek, Cyganek, Brzydal z nochalem, Niziołek. Nie zabrakło także Astrologicznego poradnika dla właścicielek ogierów, który opisuje ogiery w zależności od tego, jaki mają znak zodiaku. Książkę zamyka tzw. katalog czempionów, z kolejną paletą odmian ogierów: skrzętny kochanek, artysta pop, teatralny i filmowy, krypto-gej.

Najnowszą książkę Hanny Bakuły można nazwać Biblioteką Ogierów. To przewodnik nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Kobietom zdradza szereg sposobów, jak takiego ogiera zdobyć i zatrzymać przy sobie, zaś panowie mogą się przejrzeć niczym w lustrze – odnaleźć typ, który najlepiej ich opisuje i dowiedzieć się, jak są postrzegani przez kobiety. Konieczna jednak będzie duża dawka autoironii.

Książkę uzupełnia galeria zdjęć i filmów dostępna dzięki aplikacji Tap2C, która uruchamia się po zeskanowaniu telefonem komórkowym lub tabletem oznaczonej fotografii. Tap2C to innowacyjna aplikacja mobilna, umożliwiająca dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala oglądać dodatkowe ekskluzywne treści, m.in. galerie fotografii i filmów. Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play i AppStore. Edipresse Książki korzysta z tej aplikacji w wielu swoich projektach.

O autorce:
Hanna Bakuła absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Miała 300 wystaw. Portretowała wiele znanych osób, m.in.: Agnieszkę Osiecką, Korę, Jolantę Kwaśniewską, Beatę Tyszkiewicz, Agatę Młynarską, Grace Jones, Agatę Passent, Liv Ullman, Yehudiego Menuhina, Janusza Olejniczaka, Olafa Palmego. Jest autorką 20 książek, najbardziej znane to poradnik astrologiczny Jak zyskać przyjaciół. Jak stracić przyjaciół (2007), powieści: Idiotka. Miłość w Nowym Jorku (2003); Hazardzistka (2006); Hania Bania (2007); Hania Bania: królowa samby (2009); Idiotka wraca (2010); Tornado seksualne (2010) oraz poradniki: Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę (2013); Samiec alfa, czyli jak wytrzymać z facetem (2014); Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis (2014) i wiele innych zabawnych, własnoręcznie ilustrowanych książek z autorskimi okładkami.
Hanna Bakuła przez 9 lat mieszkała na Manhattanie, gdzie projektowała scenografie i kostiumy dla teatrów Off Broadway. Była stypendystką Fundacji Guggenheima. Otrzymała I nagrodę za najlepszy obraz na Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Jest autorką kostiumów do Carmen w warszawskiej Operze Narodowej.
Od kilkunastu, w ramach Fundacji Hanny Bakuły, prowadzi zajęcia malarskie dla dzieci z domów dziecka. Mieszka w Warszawie, podróżuje po całym świecie. Uwielbia obserwować ludzi, czytać, jeździć na rowerze i grać w brydża.

Dane wydawnicze:
Autor: Hanna Bakuła, 
tytuł: Jak być ogierem do końca życia, Edipresse Książki,
ISBN 978-83-7945-069-5, 
cena: 39,90 zł, 
format 130 x 195 mm,
liczba stron: 192, 
oprawa twarda, 
data premiery: 21 października.


O Edipresse Książki:
Edipresse Książki to nowe wydawnictwo w grupie Edipresse Polska. Wystartowało we wrześniu 2015 r. W ofercie znajdą się książki o tematyce poradnikowej, biografie, powieści obyczajowe, kulinaria, a także publikacje podróżnicze i fotograficzne. Autorzy wydawnictwa to poczytni i cenieni pisarze, znane osobistości i popularne gwiazdy: Beata Pawlikowska, Hanna Bakuła, Wojciech Zawioła, dr Krzysztof Gojdź, Jarosław Kazberuk, Jan Kuroń i inni. Ofertę książkową dopełnią produkty art.&pap, w tym kalendarze, puzzle i gry planszowe.

Źródło: Materiały prasowe

Orcia

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, gdy zostawisz ślad po sobie. A jeszcze fajniej jak dodasz do obserwowanych. :)